Магнетизм нового матеріалу управляється електрикою


У портативній електронній техніці для обробки та тимчасового зберігання інформації використовується електрика, але великі і довгострокові банки даних створюються в основному на основі магнітних технологій. Поєднання електричних і магнітних властивостей в одному матеріалі дозволило б безпосередньо пов’язати процеси обчислень і накопичення інформації, створити нові типи гібридних засобів зберігання даних.

Про відкриття саме такого матеріалу повідомив у статті для Nature Communications колектив університету Піттсбурга, очолюваний Джеремі Леві (Jeremy Levy), директором Піттсбурзького квантового інституту.

Працюючи з матеріалом, що складається з двох шарів оксидів — титанату стронцію і алюмінату лантану — дослідники встановили, що поверхня розділу між ними може демонструвати магнітну поведінку, стабільну при кімнатних температурах.

В нормальному стані інтерфейс проводить електрику, але приклавши різниця потенціалів (еквівалент двох пальчикових батарей АА), можна «відігнати» від нього електрони, в цьому випадку матеріал стає ізолятором, що володіє магнітними властивостями.

Для вивчення цих його властивостей застосовувалася магнітно-силова мікроскопія — метод візуалізації, при якому матеріал сканують зондом з мініатюрним магнітом і реєструється розподіл сил притягання або відштовхування в магнітному шарі.

Нові магнітні властивості стануть вдалим доповненням до попереднього досягнення пsттсбургсmко] команди — технології Etch-a-Sketch Nanoelectronics, що служить для виготовлення на основі цього ж матеріалу надмініатюрних транзисторів, терагерцевих детекторів і одноелектронних пристроїв.

«Магнітні матеріали, пише abooxi.com зазвичай відгукуються на магнітні поля і малочутливі до електричного впливу, — зазначив Леві. — Наше відкриття полягає в тому, що нове сімейство оксидних матеріалів може повністю змінювати свою (магнітну) поведінку під впливом електрики».