Американський дизайнер і підприємець Джо Дусі знайшов спосіб збирати енергію вітру в містах. Спеціаліст винайшов плоску турбіну, яку можна вбудовувати в стіни будівель, пише діловий журнал Fast Company. Конструкція створена як альтернатива більш звичним вітряним установкам з великими лопатями на високих опорах, які неможливо розмістити в міському просторі.

Вітрогенератор, придуманий Дусі, виглядає як кінетична арт-інсталяція і складається з декількох рядів прямокутних алюмінієвих лопатей, насаджених на вертикальні осі. Вітер обертає лопаті і запускає роботу генератора. Дусі побудував прототип такої турбіни з 25 осей розміром сім з половиною метрів в ширину і два з половиною метра у висоту і запустив комп’ютерне моделювання його роботи. Можна створити вітрогенератор будь-якого розміру, а також збільшувати або зменшувати його, з’єднуючи і роз’єднуючи модульні панелі. Дусі заявив, що всього одна турбіна може забезпечити річну потребу в електроенергії в середньостатистичному американському будинку (близько 10 тисяч кіловат-годин на рік). Однак такі результати показав досвід комп’ютерного моделювання — на ділі ефективність винаходу залежить від сили вітру в конкретній точці. У великих містах з висотними будівлями результати можуть відрізнятися.

На даний момент більшу частину відновлюваної енергії в мегаполісах добувають за допомогою сонячних панелей. Звичайні вітряки занадто великі і галасливі для великих міст. Крім того, в лопаті можуть потрапляти пролітають птахи. Винахід Дусі, в свою чергу, можна встановити в житлові будинки, торговельні центри, офісні будівлі і супермаркети. Плоскі турбіни не займають багато місця, не видають нав’язливих звуків, а також можуть стати цікавим дизайнерським рішенням. Дусі додає, що їх можна розміщувати уздовж трас, щоб вловлювати потоки повітря, створювані транспортом. «Завдяки додатковому посиленню вітру вантажівками, автомагістралі можуть задовольнити всю нашу потребу в енергії», — вважає винахідник. Зараз Дусі веде переговори з декількома виробниками про створення дослідної партії таких вітрогенераторів.

Журналісти Fast Company стверджують, що міста можуть бути схильні до сильних вітрів точно так же, як, наприклад, узбережжя і океани. Як аргумент вони наводять випадок в Бостоні в 2016 році, коли вітри перекинули бронзову статую Бенджаміна Франкліна висотою 2,4 метра. «В межах міста не так багато відкритого простору, щоб сонячне світло потрапляло в великому кількості на сонячні панелі. А вітер є завжди », — говорить Дусі.

Енергію вітру на транспортних магістралях уже почали використовувати у Стамбулі. Там встановили вітряні турбіни, здатні виробляти енергію з потоків вітру, що створюються рухом машин. Конструкції також оснащені сонячними панелями, а за рахунок компактності можуть розміщуватися практично де завгодно — наприклад, при дорозі або на дахах багатоповерхівок.