IT-клуб: техновости
Новости: Компьютеры, интернет, технологии, мобильные

Чому віртуальний обмін люб'язностями і грошима деколи приводить до реальних неприємностей?

08.05.2012

Вірус

“Добридень! Вам потрібна електронна валюта? На який номер мобільного телефону її скинути вам?” Немало інтернет-користувачів одержали цього року приблизно такі ж повідомлення. При цьому як мінімум близько півсотні з них клюнули на халявну пропозицію і позбулися реальних рублів. Чим ще загрожубть сумнівні пропозиції “щедрих незнайомців”?

Коли ОК — не це о’кей

Як пояснював заступник начальника відділу управління “К” МВС Білорусі Олег Слепченко, зловмисники обманним шляхом дізнаються номери мобільних телефонів користувачів “Однокласників” і коди, які присилаються соціальною мережею для покупки віртуальної валюти — ОКів. В результаті шахраї купують ОКи величезними партіями за рахунок нещасного користувача інтернету, з мобільного рахунку якого списується чимала сума — як правило, декілька сотень тисяч рублів.

Є і шахраї хитріші, після “спілкування” з якими жертва в міліцію не йде. Не секрет, що багато ревнивих або просто цікаві не проти почитати листування своїх коханих, друзів, знайомих, зламати пароль та інше. В зв'язку з цим є величезна кількість сайтів-відмичок, які пропонують “будь-який каприз за ваші гроші”. Клієнт перераховує на вказаний рахунок певні гроші, але замовленої послуги натомість не отримуує. Піти в цій ситуації скаржитися в міліцію (“Я просто хотів зламати чужий сайт, а мене обдурили...”), погодьтеся, якось безглуздо.

Як “убити” троянів-вимагачів?

Це різновиди вірусу Troyan.Winlock, який розміщує вікно з своїм повідомленням поверх всіх вікон і блокує роботу з іншими програмами. Після зараження шкідлива програма блокує додаток “Диспетчер завдань”, що не дозволяє аварійно або примусово її закрити. Але вона не псує комп'ютер, не видаляє і не передає інформацію по комп'ютерних мережах або інтернеті. При введенні коду 753753 програма завершує свою роботу, видаляє себе з жорсткого диска і відновлює зміни, внесені в системний реєстр, тобто повертає комп'ютер в первозданний вигляд.

У тенета до жиголо з павутини

Непросто буває визнати себе жертвою і в ще одній делікатній сфері — особистих відносинах. “У нас починалося все жахливо банально: “Привіт. Давай дружити. Я Даніель Елмерс. Живу у Брістолу”, — розповіла мінчанка, п'ятий рік одержима пристрастю звити нарешті своє сімейне гніздечко. — Потім були інтернет-привіти, а потім Даніель повідомив, що вислав мені подарунок через кур'єрську фірму. Для отримання перстня з коштовним каменем потрібно було вислати через пошту на рахунок цієї фірми 30 доларів. Після чого услід за грошима у віртуальній павутині зник і Даніель, а обіцяний перстень звідти так і не з'явилося”.

Сьогодні легковажну мінчанку утішає одне: як пізніше з'ясувалося, вона ще легко відбулася, деякі наївніші білоруски в інтернеті втрачали і тисячі доларів. Витрачені ж гроші вона вважає оплатою за“щеплення від легковажності”.

Топ-3 інтернет-”разводів”

  • Ви одержуєте електронний лист: “Дорогий сер, згідно з нашою домовленістю я вислав на ваш рахунок 10 тисяч доларів, ви можете в цьому переконатися: у вкладенні, що додається, — скрін платежу”. Не хочте стати володарем вірусу — видаліть такий лист з поштової скриньки, не переходячи за вказаним посиланням.
  • Ви дізнаєтеся історію “скривдженого звільненого програміста Webmoney”, який, аби помститися системі, розповідає секрет про її “чарівний” гаманець, котрий при пересилці на нього грошей повертає їх відправнику в двократному розмірі.
  • Вам пропонують віддалену роботу і при цьому просять сплатити реєстраційний внесок (як гарантія, за пересилку даних тощо). Справжні працедавці ніколи не просять грошей з претендентів, вони самі платять за роботу.

Віртуальний “гоп-стоп”

У Білорусі недавно десятки (якщо не сотні) користувачів інтернету виявилися жертвами шкідливої програми, zrf блокувала роботу комп'ютерів і що вимагала переліки грошей на електронний гаманець для зняття такого блокування. Невідома особа через інтернет-ресурси розповсюдила файл, що містить різновид вірусу троян. Будучи встановленим на персональний комп'ютер користувача, він змушував комп'ютер зависнути намертво. Після чого повідомляв, що Ваш компьютер заблокирован Internet Police і для відновлення роботи системи необхідно перерахувати певну суму на один з вказаних електронних гаманців. І деякі перераховували: наприклад, 35-річний житель Слонімського району відправив злочинцям близько 100 тисяч рублів.

Як не потрапити в пастку шахраїв?

  • Намагайтеся не відкривати сайти платіжних систем за посиланням (наприклад, в листах).
  • Ніколи нікому не повідомляйте ваші паролі. Вводити паролі можна і потрібно тільки на самих сайтах платіжних процесорів, але ніяк не на інших ресурсах.
  • Пропозиції в дусі “вишліть туди-то невелику суму і незабаром ви будете завалені грошима” — це пропозиції від учасників фінансових пірамід. У яких виграють тільки їх творці.
  • Пам'ятайте: у 99 відсотках випадків онлайн-платежі відмінити не можна. Сім разів подумайте, перш ніж раз заплатити за товар або послугу!


На главную