IT-клуб: техновости
Новости: Компьютеры, интернет, технологии, мобильные

Дайте грошей WikiLeaks

26.10.2011

Дайте грошей WikiLeaks

Новинний сайт www.themonitor.com опублікував припущення, що інтернет-ресурс WikiLeaks, скандально відомий публікаціями внутрішніх документів міжнародної дипломатії, може опинитися на межі закриття в результаті фінансового колапсу. Про це заявив засновник організації Джуліан Ассандж у понеділок.

Не дивлячись на те, що привертаючі увагу публікації викликали роздратування у військових і дипломатичних колах, сьогодні саме нездатність WikiLeaks подолати організовану американськими фінансовими компаніями блокаду збору пожертвувань для своєї роботи може привести до відходу WikiLeaks із світової інформаційної сцени.

"Якщо не знайдеться спосіб зняти фінансову блокаду, ми просто не зможемо продовжити роботу наступного року, - повідомив журналістів, що зібралися в London's Frontline Club, Джуліані Ассандж - засновник WikiLeaks. - Якщо ми не проб'ем блокаду, ми зовсім не зможемо продовжувати."

Як надзвичайні заходи, як заявив засновник, його група припинить так званий «зрив покривів» для того, щоб сфокусуватися на зборі коштів. Він також додав, що WikiLeaks, в якій близько 20 співробітників, необхідно ще 3,5 мільйонів для того, щоб пережити наступний 2012 рік.

Як відомо WikiLeaks, заснована як репозиторій для секретних документів, стала знаменитою у квітні 2010 року, опублікувавши відеоматеріал про вбивство двох журналістів Reuters службовцями армії США в Багдаді.

Пентагон стверджував, що журналісти опинилися серед повстанців, але відеокамера з вертольота, яка відобразила бійню, влаштовану американськими військовослужбовцями, що відпускали жарти про «мертвих покидьків», розповіла світу зовсім іншу історію. Це відео було лише початком. У подальші місяці, WikiLeaks опублікував близько півмільйона секретних військових документів з місць військових дій в Іраку і Афганістані. Як і у всіх документах, в них висвітлювалися безпрецедентні подробиці всіх жахів і кривавих конфліктів. Причому в більшості з них розкривалася інформація про дії США і їх місцевих союзників, наприклад, подробиці того, як іракські спецслужби застосовували насильство.

Хоча американські офіційні особи протестували проти публікації подібної інформації, стверджуючи, що це піддає життя людей ризику, тільки коли WikiLeaks почав публікувати масивний "клад" з 250 000 листів Державного Департаменту США кінця минулого року, фінансові лещата почали стискатися.

Одна за одною платіжні системи MasterCard Inc., Visa Europe Ltd., Bank of America Corp., Western Union Co. і Ebay Inc.'s PayPal припинили переказ пожертвувань на рахунки WikiLeaks, що примусило організацію відчути брак грошових коштів, оскільки це відбулося під значним політичним, фінансовим і юридичним тиском.

Ассандж заявив у понеділок, що обмеження, накладені раніше в грудні, відрізували організацію від приблизно 95 % грошових коштів, які він розраховував одержати.

Офіційний представник WikiLeaks Крістінн Храфнссон підтвердив такий скромний прогноз, відзначаючи, що в 2010 році середня величина щомісячних грошових надходжень в WikiLeaks складала більше 100 000 євро ($140 000), тоді як в 2011 році розмір грошових коштів впав до рівня в 6 000 - 7 000 євро.

Кожна компанія дала своє власне виправдання блокаді, виражаючи деякий рівень занепокоєння агресивним викривальним характером сайту, за допомогою якого розповсюджується секретна інформація. Але спонсори WikiLeaks часто відзначають, що платіжні системи MasterCard і Visa все ще обробляють платежі для таких радикальних організацій, як American KKK або вкрай права Національна Партія Великобританії, і що ні WikiLeaks, ні будь-які з її співробітників не спонсоруються ніякими кримінальними структурами.

Ассандж сказав, що його група піддалася корпоративній цензурі, і цю думку було підтримано Дейвом Вінером, вченим, що відвідав Інститут Журналістики Артура Л. Картера в Нью-йоркському університеті.

"Це було зроблено без належного процесу, без яких-небудь санкцій, і продовжує мати місце з грудня минулого року", - сказав про блокаду Вінера в повідомленні у блогу. "Якщо я хочу передати 100$ WikiLeaks, і якщо я для цього хочу використовувати свою кредитну карту, хто вони взагалі такі, щоб забороняти мені?"

WikiLeaks недавно зробили кроки, щоб обійти блокаду, що включають серію аукціонів і пожертвування через мережі мобільного зв'язку. У понеділок Ассандж сказав, що його група змінила тактику із збору дрібних пожертвувань, кожне з яких приблизно дорівнює 25$, до отримання грошей від "плеяди багатих приватних осіб. "Він не уточнив хто саме, але у Ассанджа дійсно є декілька багатих покровителів, включаючи засновника Frontline Club Сміта, замок якого в східній Англії був наданий в розпорядження Ассанджа, тоді як він бореться із спробами Швеції добитися його видачі по звинуваченню в сексуальному насильстві.

Ухвалення рішення про його екстрадицію очікується протягом декількох найближчих тижнів. В бесіді з журналістами після свого виступу у понеділок, Ассандж оцінив вірогідність бути виданим без права подачі апеляції в 30 відсотків. Все це відбувається на тлі очікування непередбачуваних результатів американського розслідування великим жюрі публікацій секретних документів порталом WikiLeaks. Так, на початку місяця невеликий інтернет-провайдер з Каліфорнії став другою компанією, яка підтвердила, що вона боролася з ухвалою суду, що вимагає інформацію про клієнтські аккаунти в рамках американського розслідування у справі WikiLeaks.

Передбачуваний інформатор WikiLeaks, фахівець з аналізу розвідувальних даних армії США Бредлі Меннінг, залишається в ув'язненні у в'язниці форту Leavenworth в Канзасі.

На главную