IT-клуб: техновости
Новости: Компьютеры, интернет, технологии, мобильные

В російській армії створять кіберкомандуванння

22.03.2012

В російській армії створять кіберкомандуванння

З урахуванням тієї уваги, яка зараз приділяється в Міністерстві оборони РФ до масштабної модернізації систем зв'язку і управління і «переходу на цифру» у всіх видах і родах військ, заклопотаність профільного віце-прем'єра інформаційною безпекою здається не стільки спробою «слідувати по шляху НАТО», скільки проявом завидної прозорливості.

Розміщений на емблемі кіберкомандування американського оборонного відомства хеш-код має вид 9ec4c12949a4f31474f299058ce2b22a. У цій абракадабрі зашифрована місія USCYBERCOM, що полягає в об'єднанні кібернетичних ресурсів (читай — підключених до мережі комп'ютерів) Департаменту оборони США, для використання їх в бойових цілях і для забезпечення інформаційної безпеки.

Про консультації, що ведуться, з питання створення кібернетичного командування Дмитро Рогозін повідомив в середу на зустрічі з військовими вченими. Віце-прем'єр, що відповідає за розвиток оборонної промисловості, підкреслив, що якщо командування буде створено, то в зону його відповідальності входитимуть не тільки військові об'єкти, але і інфраструктура держави в цілому, пише mk.ru.

Саме інфраструктурна атака — інфікування комп'ютерів, що управляють електророзподільними мережами у 2009 році — примусила свого часу керівництво США швидко перейти від обговорення питання до створення командування. Повторення такої атаки в більшому масштабі і з кращим плануванням могло б завдати американській економіці збитку більше, ніж масоване бомбардування промислових центрів.

Ще страшнішим прикладом, який дає уявлення про важливість інформаційної безпеки для країни, стало зараження комп'ютерів недавно побудованої атомної електростанції в іранському Бушері цифровим черв'яком Stuxnet. Диявольської хитрості програма, створена видно співробітниками Моссада, прописалася глибоко всередині кодів, щокерують станцією і почала віддавати некоректні команди внутрішнім підсистемам АЕС, паралельно видаючи фальшиву інформацію про штатну роботу на монітори операторів, створюючи ілюзію нормального функціонування. Справа трохи не дійшла до катастрофи.

Якщо повторити цей фокус на всіх АЕС розвинених країн — США, Франції, Росії, то наслідки можна собі представити — атомні аварії по всій території, тотальний «енергетичний голод», розвал економіки і інфраструктури — і все без єдиного пострілу. Те ж стосується і локальніших диверсій, у тому числі і проти окремих військових з'єднань, які можна повністю дезорганізовувати практично натисненням однієї кнопки.

Важливість кібернетичної оборони країни безперечна. Інше питання в ресурсах, які є зараз для її забезпечення. Військових фахівців, принаймні в достатній кількості, зараз в армії немає, і взятися їм нізвідки — позначаються безгрошові роки існування оборонних Вузів, недавні масові скорочення. У тих же США існує цілий окремий інститут криптографії, що займається виключно підготовкою співробітників Агентства національної безпеки, на основі якого і створено кіберкомандування. Об'єми фінансування того всього, що займається радіоелектронною розвідкою АНБ вважаються державною таємницею, але складають ніяк не менше декількох мільярдів доларів в рік.

Проте у Росії є і свої козирі, які можна було б використовувати для створення кібернетичного підрозділу. Це і цивільний комерційний сектор — «Лабораторії Касперського» вважаються одним із світових лідерів на ринку інформаційної безпеки, і велика кількість випускників профільних цивільних вузів, яким замість «софтверного інжинірингу» доводиться працювати системними адміністраторами в нескінченних офісах російської столиці.

Але найважливіший актив — наші колишні співвітчизники, що розселилися по всьому світу і промишляють хакерством в тому або іншому вигляді. Ці люди заробляють собі на не найбідніше життя підчищаючи банківські рахунки рядових «буржуїв». Частина з них попутно продає свої послуги приватним компаніям, що займаються інформаційною безпекою.

У цих людей є негласний кодекс честі, одним з основних правил якого є: «у своїх не брати». З цієї причини кіберзлочинність всередині колишніх країн СРСР не дуже поширена. І цей кодекс честі по своєму духу вкрай співзвучний політичній риториці Дмитра Рогозіна. Звичайно, одурювати простаків за допомогою фішинга і зламувати сервера Пентагону — не одне і те ж. Але все таки, готове у разі потреби цілком охоче встати під рушницю багатотисячне і розподілене по всьому світу хакер-співтовариство — солідний аргумент у можливому кібернетичному конфлікті майбутнього.

На главную