IT-клуб: техновости
Новости: Компьютеры, интернет, технологии, мобильные

Мобільні злочини проти «російського характеру»

01.12.2011

Мобільні злочини проти «російського характеру»

Розповідь директора по безпеці «Білайн» Владислава Терьохіна про види шахрайства, найбільш часто використовувані зловмисниками в мережах стільникового зв'язку.

Практично кожний з нас чув про випадки шахрайства із застосуванням мобільних телефонів, а деякі і самі стикалися з подібним родом злочинів. Парадокс, але в тому, що нас одурюють «стільникові» шахраї, якоюсь мірою винні ми самі. Вірніше, наш національний менталітет. У громадян нашої країни підвищена довіра до сторонніх, бажання допомогти у важкій ситуації буквально першому стрічному. Коротше – душа розкрита. І, на побутовому рівні це дуже навіть непогано, але, на жаль, саме цими цінованими у всьому світі рисами росіян, українців і білорусів завжди користувалися зловмисники. З появою мобільного зв'язку вони поставили свої методи обману на нові високотехнологічні рейки. Радує лише, що фантазія їх на сьогоднішній момент вичерпана, і нічого принципово нового вони вже не придумують, а використовують старі схеми обману з невеликими нюансами. Тому, щоб зрозуміти, як діють телефонні злочинці, досить розглянути лише типові варіанти. Як правильно говорять, хто попереджений, той озброєний.

Варіант перший.

На мобільний телефон дзвонить людина, яка представляється співробітником стільникової компанії, частіше її технічної або абонентської служби. Посилаючись на проведення яких-небудь регламентних робіт, він просить абонента набрати на своєму апараті певну комбінацію цифр. У разі відмови виконати його прохання, попереджає про можливість пропажі зв'язку або її значному погіршенні. Насправді, якщо власник телефону набере необхідний код, то з його рахунку буде здійснений мобільний платіж, і деяка сума перерахується на рахунок зловмисника. Причому гроші поступлять на інший номер, а не на той, з якого дзвонив лже-співробітник. Адже до власника другого номера по суті у оператора немає ніяких претензій, і він юридично не має права його заблокувати.

Варіант другий.

З невідомого номера приходить СМС з проханням перерахувати невелику суму на рахунок «мобільника». Причини в повідомленні вказані можуть бути різні, наприклад, вкрали телефон. Як підпис – одне з найбільш поширених імен. Розрахунок зроблений на те, що у всіх у нас є друзі або знайомі з ім'ям Марина, Володимир або Саша. За законом великих чисел у кого-небудь з сотні, що одержали подібне послання зм'якне серце і він подумавши, що це хтось з його знайомих зазнає фінансові труднощі, переведе гроші. Тим паче, що суми, як правило, фігурують невеликі.

Варіант третій.

Ще один популярний вид експрес-шахрайства – всілякі «розиграші» призів з передоплатою. Подзвонив представляється співробітником якої-небудь радіостанції і повідомляє абонента про нібито випавший на його долю виграш. Для більшої переконливості як фон зловмисники навіть включають нібито поточну передачу самої станції. Начебто все добре, але щасливчика при цьому просять заздалегідь або перевести певну суму грошей або внестити її особисто. Аргумент – гроші необхідні, щоб доставити приз або компенсувати які-небудь міфічні витрати, пов'язані з розигришем.

Варіант четвертий.

Мабуть, це самим цинічний вид шахрайства. На мобільний телефон дзвонить невідомий і повідомляє, що з вашим родичем відбулася крупна неприємність. Наприклад, він збив когось на автомобілі, потрапив в аварію або побився і тепер знаходиться в міліції. Щоб не давати справі хід, необхідно терміново передати енну суму грошей або стороні, що потерпіла, або слідчому, який приїде з хвилини на хвилину. Злочинці добре знають психологію і дзвонять звичайно рано вранці, коли спросоння в умовах стресу у людей відсутня критичність, і вони сприймають одержану інформацію як правду. Іноді шахраї навіть дають трубку «родичу», голос якого при цьому спотворений і абсолютно невпізнанний. Були випадки, коли після такої обробки люди виносили значні суми в ніч і віддавали їх абсолютно незнайомим людям.

Може бути комусь приведені вище приклади покажуться надуманими, але, ось, недавній випадок, що відбувся з моєю колегою Світланою Рагимової: «31-го серпня одержала смс з наступним змістом:
Sveta ia na trasse popal v avariu moi telefon ne lovit. pojaluista srochno poloji na etot nomer 200 rub.eto beeline ne mogu vizvat strahovshikov i sk#0%&#> З незнайомого номера: +79053152981Я знаю, що швидку викликати можна завжди, навіть при нульовому балансі або мінусовому. А якщо вдалося відправити смс — тим більше можна дзвонити. Тому ніяких грошей я на цей номер звичайно ж не поклала, не дивлячись на те, що звернулися до мене по імені. І, що дивно, вже 3-го вересня приходить мені смс з абсолютно ідентичним текстом, але вже із зверненням до Tanya і з іншого номера, а саме +79053154926 Отже, друзі, не ведіться, якщо навіть ваше ім'я вказане правильно. Не радує, звичайно, що мій номер потрапив в якусь шахрайську базу».

Способи протидії.

Перше і найголовніше: У разі отримання яких-небудь підозрілих СМС або телефонних дзвінків треба включити критичне мислення і подзвонити знайомим, щоб порадитися з приводу достовірності одержаної інформації. Якщо вам дзвонять і повідомляють про виграш призу, то можна повідомити тим, що говорить, що ви зараз включите і послухаєте їх радіостанцію – 100%, що від вас відразу ж відстануть. Якщо ж той хто дзвонить представився співробітником техслужби оператора – про всі роботи, що проводяться на мережі, можна дізнатися в абонентській службі.

У ситуації з родичами так само все достатньо просто – задайте тим, що вимагає від вас грошей питання, відповіді на які знає тільки вузьке коло близьких. І, звичайно ж, на сто відсотків переконаєтеся, що ваші діти, чоловіки або інші родичі, які нібито вскочили в халепу, не сплять собі мирно в сусідній кімнаті.

Знайти і знешкодити.

Хочеться відзначити, що в переважній більшості випадків шахраї не вибирають собі жертву спеціально – вони банально здійснюють обзвон великої кількості номерів в надії, що хтось клюне на їх наживку. Що там говорити, якщо навіть мені, директору по безпеці оператора зв'язку, приходять СМС від незнайомих людей з проханням перевести їм трохи грошей.

Багато хто питає нас, як ми ловимо шахраїв. Зрозумійте, ловити шахраїв і карати їх – справа міліції, яка по всіх випадках проводить оперативно-розшукові заходи. На підставі звернення абонента ми можемо заблокувати номер шахрая після ретельної перевірки. Також наше завдання полягає в інформуванні абонентів про те, як забезпечити і максимальне сприяння правоохоронним органам.

У разі, коли абонент зіткнувся з випадком мобільного шахрайства, йому необхідно щонайшвидше написати заяву в міліцію.

Про види шахрайства і способи протидії наші абоненти можуть дізнатися, подзвонивши зі свого телефону на безкоштовний короткий номер 068044. А про самі випадки шахрайства можна повідомити в абонентську службу по номеру 0611.

P.S.Навіть і не знаю, сміятися чи плакати. Увечері дав дочці почитати цей текст, а вночі їй на телефон з невідомого номера прийшла СМС-КА з проханням прислати грошей. Пам'ятайте, зловмисники не сплять!

На главную