IT-клуб: техновости
Новости: Компьютеры, интернет, технологии, мобильные

Гроші з повітря: лохотрони процвітають

01.12.2011

Гроші з повітря: лохотрони процвітають

Як це працює

Мобільні лотереї розвиваються операторами зв'язку не від хорошого життя — голосовий трафік в мережах зв'язку випробовує явні утруднення із зростанням, а передача даних в мережах 3G поки не вийшла на розрахункові показники по фінансових надходженнях. Тобто створені всі умови, при яких і лотереї, зокрема, цілком годяться на роль генератора готівки буквально "з повітря". Адже за давньою традицією подібних заходів, самі користувачі оплачують не тільки призи і податки щасливих переможців, але і солідний прибуток організаторам цих проектів. Правда, ради справедливості відзначимо, що цю схему придумали задовго до того, як компанії «Великої трійки» вирішили в ній прийняти участь.

МТС, «ВимпелКом» і «Мегафон» — все з них, різною мірою, встигли "засвітитися" в мобільних лотереях. Допомагає операторам той факт, що у них є реальна можливість залучити до участі мільйони абонентів без особливих зусиль. Крім стандартних пакетів зовнішньої реклами і телевізійних роликів з впізнанними персонажами в головних ролях, вони можуть використовувати найефективніший інструмент дії — оповіщення за допомогою SMS. Більшість абонентів ніколи не одержували через цей канал реклами, тому відноситься до кожного повідомлення уважно. Цим і користуються оператори мобільного зв'язку, навантажуючи його стабільно і понад всяку міру.

Схема організації подібного процесу достатньо проста. Діючи в старих традиціях ринку VAS-послуг, оператор зв'язку нічого не бажає робити самостійно, вважаючи за краще довірити справу міфічним "партнерам", які під кожен подібний проект організують свою юридичну особу. Зрозуміло, ця юрособа у кожному окремому випадку "чиста" від будь-яких зобов'язань. Саме вона, виконуючи мінімальні вимоги, одержує від регулюючих органів влади спеціальний дозвіл на проведення лотереї (яка вноситься в державний реєстр Всеросійських лотерей). Стандартний комплект програмного забезпечення зі всіма необхідними сертифікатами, сервер в мінімальній комплектації для його роботи, підключення до SMS-центру оператора зв'язку, оренда красивого і короткого номера: все це організовується "одним пакетом", оскільки процедури стандартні і давно відпрацьовані. Не дивлячись на те, що реклама йде від імені того ж МТС або "ВимпелКома", організаторами мобільної лотереї виступають нікому не відомі фірми з мінімальним статутним капіталом в декілька тисяч рублів. Єдине виключення в даному випадку — лотерея по розиграшу «Мерседесів» від «Мегафон»: організаторам там виступала відома «Інфон». Але, здається, це так і залишилося єдиним виключенням.

Отже, за формою власності невелика фірма-організатор обов'язково ТОВ — найпростіший варіант реєстрації. У різних проектах операторів МТС і «ВимпелКом» "засвітилися" компанії з такими назвами, як «МегаПромо», "Румі", «Велті Мобільні Маркетингові Технології», «Мобільний Діалог» і т.д. Особливого сенсу в назвах цих компаній шукати не варто. Як пишуть представники прес-служби компанії «ВимпелКом», всіма подібними проектами для них, наприклад, займається начебто міжнародна компанія InternetQ, у якої постійно міняються представництва в Росії, але «команда збереглася». Ця «зміна дахів» організовується, треба віддати належне, вельми оперативно — одні і ті ж команди організаторів просто використовують такі компанії як "прокладки", від імені яких операції ведуться вельми обмежену кількість часу.

Виглядають такі фирмы -"одноденки" відверто дивно. Ось що пише один з користувачів на неофіційному форумі "Білайн-петербург" про ТОВ "Румі": "був я у них в гостях. Враження дуже суперечливе і сумнівне. П'ятеро молодих людей орендують площу в якійсь далеко не фешенебельній будівлі, що знаходиться в дворах житлових будинків. Офісна техніка примітивна, прикид середній молодіжний, пізнання в юриспруденції і в бухгалтерії, а також досвід роботи із звітами і інспекціями не вбачається, документи уважно не читають, та зате відчувають за собою впевненість, що буде так, як вони вважають за правильне". І така думка — далеко не єдина. Фактично, такі компанії створені тільки для однієї мети — акумуляція величезних фінансових коштів і виведенні з під удару оператора зв'язку на випадок непередбачених ЧП. Можна припустити, що їх фундирували або контролюють аффіліровані з керівництвом операторів зв'язку, особи: при повному розумі і твердій пам'яті величезні гроші ніхто не довірить людям "з вулиці". Але це тільки припущення.

Ще один цікавий момент, — це те, яким чином відбувається розділення доходів від оплати преміальних SMS. В даному випадку, можливі всього два варіанти. Перший — коли що пригнічує частину грошей виходить безпосередньо операторам зв'язку за різні інформаційні послуги (формально ж велика компанія виступає підрядчиком у невеликого контент-провайдера). І вказується в своїх надходженнях як дохід від додаткових послуг зв'язку. Але в звітах МТС і «ВимпелКома», не дивлячись на їх докладні формати представлення інформації, прослідкувати це складно: адже доходи від таких сервісів не виділяються окремо від решти послуг VAS. Другий — коли оператор зв'язку одержує мінімальні гроші на покриття поточних витрат, а інше "виводиться" в таку фірму прикриття і витрачається далі нею самостійно. Що ймовірніше — знову ж таки, судити не беремося, для цього недостатньо даних: читач може зробити висновки, виходячи зі свого досвіду.

На главную