IT-клуб: техновости
Новости: Компьютеры, интернет, технологии, мобильные

Мобільні лотереї. Марні надії

01.12.2011

Мобільні лотереї. Марні надії

Мобільні лотереї або як їх ласкаво називають «лохотерєї», вірогідно, виконують бажання абонентів з розмахом. Всі оператори розігрують гроші в сотнях тисячах і мільйонах рублів, дорогі автомобілі (марки "Мерседес" і "БМВ"), а також, правда, значно рідше, різний ширвжиток у вигляді ігрових приставок, холодильників та іншої побутової техніки, яку зараз вже можна купити в будь-якому магазині. Швидше за все, це спроба впливати на "генетичну пам'ять" споживачів, які дотепер пам'ятають "Поле чудес" з різними речовими призами: під час тотального дефіциту це було б дійсно корисним придбанням.

"Грають" в мобільні лотереї користувачі за допомогою SMS, відправляючи повідомлення на постійно змінні короткі номери, що орендуються кожного разу новою фірмою-«метеликом». Щоб надати цьому заходу вигляду не чергового лохотрона, а пристойної гри, організатори часом все-таки напружуються і збирають масу найдурніших і навіть відверто тупих питань, на які треба відповісти шляхом вибору одного варіанту з двох можливих. Головне — щоб абоненти витрачали хай небагато, але регулярно. Без особливих надій на виграш. Наприклад, умови «Твій SMS-шанс» так прямо і говорять "відправляючи хоч би 1 СМС повідомлення на 2009 щодня (за винятком неділь), ви переносите всі набрані бали для участі в розиграші 100.000 рублів". Аналогічна ситуація і з "виграшем" BMW X3 від МТС. Ну а точність відповідей абонентів — справа десята. Причому, особливого сенсу в таких заходах начебто немає — при вартості SMS близької до 50 руб. абоненту куди як дешевше буде купити найзвичайніший квиток моментальної лотереї і пробувати свій успіх "не відходячи від каси". Але спробувати успіх за допомогою мобільного телефону набагато простіше — гроші на рахунку здаються віртуальними і постійно приходить думка «а раптом?». На це, власне, і розрахунок.

Цифри, до речі, про те, якою ціною абоненти виграють свої мільйони, в більшості випадків організатори скромно замовчують. Або публікують тихо і скромно. Візьмемо найзвичайніший калькулятор, прес-реліз за підсумками заходу і розглянемо... ну, для прикладу, лотерею «ВимпелКома» середини минулого року. Призовий фонд в проекті склав 4,7 млн. дол. або 143 млн. руб. Враховуючи той факт, що в "заході" взяли участь 3,246 млн. абонентів, все дуже швидко окупилося. При ціні SMSки в 40 руб. (візьмемо закруглено — насправді 41,3 крб.) для оператора зв'язку і фірми-організатора все "вийшло в нуль" по призовому фонду при відправці 3,5 млн. SMSок. Тобто кожен учасник відправив по 1 штуці і все — фонд сформований. Хай ще пару разів по такій же сумі — на рекламу і оргмоменти. Залишається як мінімум шестикратний прибуток. Хай в рублях, а не у валюті — все одно непогано. Але і ці цифри занижені — максимальна кількість повідомлень, відправлених одним учасником, склала 9325 (більше 373 тис. руб.), причому він, здається, нічого не виграв. А серед переможців рекорд належить мільйонеру, що відправив 8069 SMS — тобто за мільйон він «заплатив» 322 тис. руб. Прибуток — триразовий. Але це окремий випадок. Немало було і людей, які «заряджали» в лотерею по 500-1000 SMS в гроші — тобто грали системно. А як пишуть користувачі на cells.ru, "щоб тільки потягатися за денний приз треба відправити 100-200 SMS в добу». Тобто заплатити 6-8 тис. крб. як мінімум. А ті, хто відправляє менше якраз і формують призовий фонд для переможців і прибутку організаторів.

Причому, назвати лотерею саме лотереєю оператори зв'язку, з ряду причин правового характеру, не хочуть. Все ховається під накидку, камуфляжу продажу контенту. Якщо подивитися уважно умови проекту МТС «Твій SMS-шанс», то в описі ми знайдемо правильні слова, про те, що "Послуга є платною інформаційно значуще наповнення (контент) у вигляді фонових малюнків для мобільних телефонів абонентів оператора стільникового зв'язку ВАТ «Мобільні Телесистеми»". Або, що "Послуга забезпечує доступ до платного Інформаційного ресурсу wap.kvartplata.beeline.ru/mp, що містить контент для мобільних телефонів (мелодії, картинки, відео, ігри)" у випадку з "ВимпелКомом". І на цьому — все. Причому, сам захід, виявляється, "інтелектуально-розважальною SMS-акцією" — враховуючи невисокий рівень питань таке формулювання можна вважати вкрай оптимістичним. В цілому, всі подібні документи з умовами лотерей читаються як анекдоти, але на більшість зовсім не освічених користувачів це діє магічно — вони просто їх перегортують, не читаючи.

На главную