IT-клуб: техновости
Новости: Компьютеры, интернет, технологии, мобильные

Мобільні лотереї. Правове поле

01.12.2011

Мобільні лотереї. Правове поле

Подібні заходи, звичайно, законні. І у більшості абонентів не виникало б питань, якби їх організація проводилася коректно і розумно. Але ні — кожному подібному заходу передує і його супроводжує масований SMS-спам, коли провайдер мобільного зв'язку достатньо активно "тероризує" свою абонентську базу на предмет чи "не хочете, поважні абоненти, пограти?". І це на тлі бравурних заяв про соціальну відповідальність, проектах по мобільному етикету і, формально, розумних словах про те, що абоненту від оператора може поступати тільки інформація про стан його рахунку і нові послуги. З його попереднього дозволу.

На тлі неможливості заборонити відправку SMS-повідомлень на короткі номери на багатьох тарифах у МТС і «ВимпелКом» (такий сервіс — платний — є у «Мегафон» і безкоштовний — у «СкайЛінк»), така наполегливість виглядає дуже неприємною. Адже найчастіше на солодкі обіцянки «попадаються» діти: а у батьків навіть немає можливості наперед «відрубати» їм таку послугу.

До речі, недавно рекламу послуг ТОВ «Румі» за поданням доступу до контенту інформаційного ресурсу wap.mloto.ru по стимулюючій лотереї «СМС на мільйон», яка розповсюджувалася за допомогою SMS-повідомлень в лютому-травні 2009 року, Федеральна антимонопольна служба (ФАС Росії) визнала неналежною. І знову допомогла ця сама схема з фірмою-"метеликом": постраждала саме вона, а не оператор зв'язку. Формулювання резулютивної частини рішення ФАС достатньо просте — в рекламі порушені вимоги статті 9 Федерального закону «Про рекламу» — відсутні відомості про джерело інформації про організатора лотереї, про правила проведення лотереї, а також про кількість призів або виграшів за наслідками цієї лотереї, термінах, місці і порядку їх отримання. Згідно статті 14.3 Кодексу Російської Федерації про адміністративні правопорушення відносно рекламодавця і рекламорозповсюджувачів побуджено справу для визначення адміністративної відповідальності — розміру штрафу. І знову ж таки — всі претензії до кого завгодно, тільки не до оператора. Адже відповідно до частини 6 статті 38 Федерального закону «Про рекламу» саме рекламодавець несе відповідальність за порушення вимог, встановлених статтею 9 Федерального закону «Про рекламу». А тут формальний організатор — «Румі».

Відписатися від таких SMSок за допомогою USSD-команди неможливо. Для того, щоб більше не бачити на дисплеї своєї мобільної пропозиції виграти мільйони рублів або круті іномарки треба знайти час і дозвонитись в call-центр своєї компанії-постачальника послуг зв'язку і висловити оператору все, що ви думаєте із цього приводу. Проблема в тому, що відпишуть вас тільки від конкретної розсилки конкретної лохотерєї. Як тільки оператору зв'язку надумається провести новий розиграш призів (а трапляється це 3-4 рази на рік), весь цей SMS-спам почнеться наново. Як чарівно сказав оператор центру підтримки МТС «це різні проекти і заблокувати їх рекламу на майбутнє неможливо».

Крім того, відмова від отримання таких нав'язливих повідомлень за допомогою SMS цілком... може бути платною. Свого часу у "ВимпелКому" повідомлення із словами STOP на короткий номер лохотерєї тарифікувалися як звичайні преміальні SMS, а гроші за них компанія обіцяла повернути... після завершення лотереї. Тобто через пару місяців. Повернули всім охочим відписатися чи ні — достовірно не відомо, але хід абсолютно унікальний по своєму нахабству. Тобто хоче користувач відключитися?. Так, звичайно — все можливо, але за це треба заплатити. Аналогічну ситуацію можна відзначити і в свіжій лотереї від МТС — в FAQ на сайті цього заходу є питання чи "Буде протарифіковано СМС повідомлення з текстом СТОП/STOP?". Відповідь наступна — "Вартість вихідного СМС повідомлення буде повернена на ваш особовий рахунок". Але ніякі терміни таких повернень не вказані. Фактично, оператор, крім усього іншого, одержує ще і безкоштовний кредит від своїх користувачів. У примусовому порядку. Причому, знаєте, як обгрунтовується необхідність того, що за це треба платити? Співробітники прес-служби «ВимпелКом», свого часу, пояснювали це "технічними складнощами". Мовляв, система "не може відрізнити текст СТОП від відповідей на питання в кожному конкретному повідомленні" — дивніших відмовок придумати складно, але нічого виразнішого відмічено не було.

Дуже дивно йде ситуація і із забезпеченням розиграшу призів. Звичайно, крупні проекти розігрують призи в прямому ефірі — щоб була гласність, видно організацію процесу і т.д. Якщо немає грошей на ефір на центральному каналі — як мінімум на їх сайтах доступні відеозаписи цього процесу. Але в правилах того ж "SMS успіху" ми можемо прочитати, що "Розиграші проводитимуться в офісі Організатора за допомогою лотерейного устаткування з числа номерів телефонів Учасників, з яких Учасниками проведена реєстрація в Лотереї". І все. В організаторів таких лотерей навіть немає працюючих веб-сайтів, де можна було б провести таку online-трансляцію.: всі ці «Мобільні Маркетингові Технології», або «мобільні діалоги» навіть не потрудилися створити нормально працюючі веб-проекти. Вся інформація про лотереї уявна... на сайтах операторів зв'язку, які формально-то, ніби як і не причому. Про те, що можна поставити найпростішу веб-камеру і забезпечити трансляцію в Мережу, що апріорі не складно, думати вони явно не хочуть. Така скромність викликає вкрай багато питань. Але вони, звичайно, залишаються без відповіді.

Крім того, проблема з подібними лохотереями полягає в тому, що їх правила, особливості проведення і т.д. доводяться до користувача тільки формально — "всі подробиці по такому-то веб-адресу", мовиться в інформаційному SMS-повідомленні. А мало хто може подивитися їх практично. Додатково, часто оператори зв'язку, особливо «на злеті» лотереї, коли основні призи вже розійшлися, діють за принципом "перша доза — безкоштовно". Багато користувачів, особливо діти, одержуючи повідомлення «Відправ повідомлення безкоштовно» не розуміють, що тільки перша SMSка не коштуватиме їм нічого, а за інші доведеться платити декілька десятків рублів за кожну. Звідси і стрімкий "спуск" грошей на подібну даремну гру.

Найцікавіше, що якщо учасник такої лотереї є абонентом передоплатної системи розрахунків, то вартість участі в процесі може бути списана не у момент надання Послуги, а пізніше. Тобто користувач з нульовим балансом, якщо вирішить відправити пару SMSок до лотереї, не знатиме відмови — адже якщо на момент списання коштів за цю послугу у нього недостатньо коштів на електронному особовому рахунку, то проводиться списання всіх доступних на рахунку коштів, а частина вартості гри, що залишилася, в лохотерею буде... списана разом з вартістю наступної запитаної Учасником послуги. Тобто як тільки поповнив рахунок — гроші відразу підуть в оплату преміальних SMSок. Ідеальна, для оператора, модель споживання.

На главную