IT-клуб: техновости
Новости: Компьютеры, интернет, технологии, мобильные

Оцінка тарифного плану

23.06.2010

Оцінка тарифного плану

Специфічний "голос"

Найпоширеніший тип спілкування — голосовий трафік, який дотепер займає до 80% всіх доходів операторів зв'язку. Рідко у якого оператора, за виключенням Tele2, зустрінеш 2-3 найбільш поширених тарифних планів — швидше за них буде разів в два більше, а для крупних міст число одночасно активних для підключення ТП буде близько десяти-п'ятнадцяти. Розібратися в них нелегко навіть за допомогою спеціальних тарифних калькуляторів, а вже врахувати всю "тонкість" тарифікації "в лоб" практично неможливо.

Не зупинятимемося на конкретних прикладах — зосередимося на загальному підході, який можна застосувати до будь-якого оператора зв'язку в будь-якому регіоні країни. Отже, всі прийоми починаються з веб-сайту оператора зв'язку. Якщо у компанії є різні варіанти довгострокових знижок для постійних клієнтів, то готуйтеся до того, що всі ціни будуть вказані спочатку з цією самою знижкою. Особливо це люблять робити розробники сайту МТС — тут постійно треба включати "галочку" з написом "Вказати тарифи без знижки", інакше цінова реальність буде зовсім іншою — на 15% менше. Не буде зайвим і подивитися повну версію тарифного плану — на сайтах "Мегафон" і МТС звичайно вказується коротка інформація, а повна: тільки по додатковому посиланню. А на сайті "ВимпелКому" для будь-якого тарифу необхідно відразу відкривати вкладку "Опис": там буде повна версія всіх даних. Звичайно в короткому уявленні ТП оператори «забувають» уточнити потрібні дані по обмеженнях, вартості додаткових услуг.

Таким чином, при оцінці тарифного плану рекомендуємо використовувати три основні показники.

По-перше, це ціна хвилини виклику на телефони всередині мережі і інших операторів зв'язку. Тут можуть бути самі різні варіанти тарифікації — окрім базової і єдиної ціни, варіації коли до п'яти хвилин в день ціна велика, далі — падає. Або ціна серйозно падає після 10 хвилин безперервної розмови. Або "кожна друга хвилина безкоштовно", правда при такому підході тарифікація йде якраз двохвилинними інтервалами. У будь-якому випадку, абонент платитиме якесь середнє значення — його і варто підрахувати: тільки тоді «відкриється» дійсна вартість виклику.

По-друге, подивіться всі можливі тарифні модифікатори для тарифу — звичайно за їх підключення треба буде заплатити готельні гроші, а самі вони мають абонентську платню, яка списується далеко не обов'язково щодня: може бути варіант списання відразу на початку періоду (місяця) — так оператор страхується від підключення модифікатора не невеликий термін. Найбільш вигідними є тарифні модифікатори для спілкування всередині тарифного плану або невеликої групи абонентів — друзів або знайомих: кількість номерів, куди можна подзвонити із знижкою, буде невеликою, але вартість таких викликів буде мінімальна.

І, по-третє, варто подивитися на тип тарифікації — якщо раніше округлення могло бути посекундним, то зараз практично всі ТП щохвилинні, не тарифікується тільки 3-5 перших секунд. До речі, оператор має право обмежувати тривалість з'єднання відповідно до різних пунктів правил надання послуг — звичайно передзвонити своєму співбесіднику доведеться, в середньому, через 40-60 хвилин початку розмови. Окрім боротьби із "завислими" дзвінками це допомагає взяти з абонента більше грошей, якщо його ТП припускає прогресуючу знижку, залежно від продовження спілкування, для кожної розмови.

До речі, є особливості і при підключенні найпоширеніших модифікаторів. Наприклад, послуга "Улюблений номер", яка є у всіх операторів "Великої трійки" не надається при роумінгу і міжнародних дзвінках. А для тарифних планів з включеними хвилинами місцевого ефірного часу, знижка діє після вичерпання включених хвилин. Всі можливі "Автовідповідачі" тарифікуються "в два кінці": тобто за час запису повідомлення платить той, хто дзвонить, а також той, хто це повідомлення прослуховує. Правда, вдруге — це за ціною витікаючого внутрішньомережевого дзвінка на номер "всередині мережі". Якщо ваш оператор дає можливість придбати пакет голосових хвилин (за гроші або бонуси) — будьте уважні, він "працюватиме" тільки на виклики всередині регіону і абонентська платня за нього буде списана повністю при його підключенні. Після закінчення 30 календарних днів з моменту підключення послуги всі невитрачені хвилини з пакету анулюються. Чи прийде при цьому відповідне інформационе SMS — не відомо. До речі, варто пам'ятати, що при покупці нового ТП має сенс відразу провести ревізію підключених послуг — частина їх може бути в "умовно-безкоштовною" експлуатації тільки пару тижнів, як той же «Заміни гудок» у "Мегафон": далі за них доведеться платити абонентську платню. Якщо вчасно не відключити.

У будь-якому випадку, якщо тариф вам підключили, але з якихось причин він вам не підійшов — жаліти не варто, адже його завжди можна поміняти. Вартість переходу на іншу тарифну пропозицію, звичайно, складає від 30 до 90 руб. і здійснюється якщо не миттєво, то протягом доби — вже точно. Правда, при зміні тарифного плану абонента вимушують погоджуватися зі всіма умовами, зокрема з необхідністю підключати повторно ряд додаткових послуг (АОН і ін.) і оплачувати їх підключення, якщо це передбачено новим тарифним планом. Отже спочатку вибирати варто уважно.

Не варто забувати і про таку "люб'язність" провайдерів зв'язку, як можливість для pre-paid абонентів "піти в мінус" на декілька сотень рублів. Не дивлячись на загальну корисність такого сервісу, треба пам'ятати про правила його надання. "На повній довірі" у МТС, «Автоплатіж» у "ВимпелКому" або «Кредиту довіри»: це не подарунок від компанії "Великої трійки" — це міні-кредит від оператора зв'язку, який все-таки необхідно погасити. Одержати його можуть абоненти, які підключені до мережі оператора протягом 3-6 місяців і витрачають на послуги зв'язку, як мінімум 150-300 руб. Особливо «небезпечно» підключати таку послугу і забувати заплатити по рахунку хоч би до нульової відмітки («ніхто нікому не винен») і викидати SIM-карту: через пару років, коли накопичаться хороші відсотки, це чревато візитом колекторів.

На главную