IT-клуб: техновости
Новости: Компьютеры, интернет, технологии, мобильные

Безпека інформаційного простору збройних сил РФ забезпечить кіберкомандування

23.03.2012

Безпека інформаційного простору збройних сил РФ забезпечить кіберкомандування

кібервійни

У інформаційному просторі, який став частиною нашого життя, крім різних зломів систем безпеки окремих компаній, атак на користувачів мережі Інтернет, розгортаються справжнісінькі кібервійни. І, у разі нездатності супротивника відбити атаку, можуть відбутися катастрофічні наслідки не тільки для однієї структури, але і в масштабах всієї країни.

У минулу середу віце-прем'єр Дмитро Рогозін на зустрічі з військовими ученими обговорював питання про формування кіберкомандування в Збройних силах РФ. «Основним завданням цієї структури буде забезпечення інформаційної безпеки як російської армії, так і всієї інфраструктури країни», - заявив Рогозін.

Як відомо, в США є вже така структура DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency - агентство передових оборонних дослідницьких проектів), яка займається питаннями безпеки в кіберпросторі. Основним завданням цієї структури є забезпечення безпеки військових мереж. Тоді, у 2009 році, від обговорення цієї теми до реалізації уряд США підштовхнула атака на цілу інфраструктуру - інфікування комп'ютерів, що управляють електророзподільними мережами. І чергова подібна атака могла б завдати колосального збитку економіці країни.

Іншим, страшнішим прикладом є черв'як Stuxnet, що не так давно з'явився, який був націлений на системи управління АЕС. Якщо подібна шкідлива програма проникла б в системи розвинених країн, таких як США, Росія, Франція і інші країни, то глобальної катастрофи було б не уникнути.

Що ж до Збройних сил Росії, зараз ця структура переживає справжній бум модернізації. У всіх родах військ удосконалюється інфраструктура: оновлюється система зв'язку, ведуться розробки новітньої зброї, яка може управлятися віддалено, тому, у разі направленої атаки супротивник може повністю дезорганізовувати дії не тільки одного підрозділу, але і, можливо, цілої армії. У зв'язку з цим заклопотаність віце-прем'єра інформаційною безпекою здається спробою попередити можливі наслідки, у разі неспроможності відбити атаку.

На думку незалежного експерта в області інформаційної безпеки Валерія Ледовського, дійсно, необхідність в створенні силових структур, особливо на базі Міністерства оборони, які займатимуться кіберобороною Росії, назріла давно. "Все частіше в новинах, які торкаються інформаційної безпеки, ми бачимо інформацію про шкідливі програми, існування яких побічно вказує на те, що їх розробляють вже не окремі кібер-злочинці і навіть не розрізнені організовані групи, а професійні команди, що ймовірно фінансуються з бюджету певних країн. У цих умовах цілком логічним кроком є створити військову структуру, зусилля якої будуть сконцентровані на запобіганні подібним атакам", - відмітив він.

Проте крім вдосконалення системи безпеки збройних сил, на створюване відомство, яке, до речі іменуватиметься Фондом перспективних оборонних досліджень, планується покласти місію захисту інформаційного простору цивільного сектора. Проте якщо в армії РФ на даний момент деякі функції по кіберобороні виконують війська радіоелектронної боротьби, що відповідають, зокрема, за такі завдання, як захист систем управління військами і озброєнням від атак супротивника, а також порушення роботи стратегічних систем управління військами супротивника, то які відомства зможуть присікти почастішавші атаки на звичайних користувачів мережі Інтернет?

На думку глави Громдської ради при Міноборони Ігоря Коротченко, ресурси, найшвидше будуть залучені з державних і військових підрозділів, що відповідають за інформаційну роботу. «Найбільш підготовлені в цьому плані кадри мають у своєму розпорядженні ФСБ і МВС.", - рахує Коротченко.

З його думкою погодився і пан Ледовський: "В останні місяці на прикладі роботи відповідних підрозділів МВС і ФСБ ми бачимо позитивні зміни - спільно з компаніями-вендорами захисних програмних і апаратних комплексів ці державні структури все частіше ідентифікують авторів гучних шкідливих програм, і вони предстають перед законом. Також існує тенденція до того, що ці злочинці все ж таки одержуватимуть частіше реальні терміни за свої діяння згідно ст. 273 КК РФ, що буде стримуючим чинником для подальшого розвитку кібер-злочинності".

Але при цьому він підкреслив, що також не варто забувати про те, що Інтернет сьогодні є колискою цивільного суспільства, надає можливість висловитися людям з різними поглядами - на життя, на політику і т.д., а боротьба із кібер-злочинністю при цьому припускає посилення контролю за тим, що відбувається в російськомовному сегменті Інтернету. Це може використовуватися (і думаю, використовуватиметься) для зміни інформаційного клімату рунета у бік певних політичних, економічних сил, певних соціальних груп. Навряд чи не знайдеться група осіб, які захочуть скористатися новими ресурсами у власних цілях. Але, сподіваюся, що розсудливість, все ж таки, запанує, і негативний ефект від подібних дій буде мінімізований.

На главную