IT-клуб: техновости
Новости: Компьютеры, интернет, технологии, мобильные

Комп'ютер майстра боїться

08.05.2012

Ремонт комп'ютерів

Сьогодні, за статистикою, тільки інтернет–користувачів у Білорусії — 4 мільйони. Є комп'ютери — повинні бути фахівці з їх ремонту. Наприклад, в Могильові майстерні — на кожному розі. І «вільні художники» пропонують на стовпах свої послуги. Але зовсім не факт, що при такому достатку пропозицій ви знайдете справжнього майстра.

Остаточний діагноз

Багато хто напевно стикався з парадоксальною ситуацією. Ламається техніка, приходить за викликом один фахівець, другий, третій... Мудрять, колупаються по декілька годин кожен. А в результаті так і не називають причину поломки. Радять: спробуйте замінити вінчестер, материнську плату. Але не гарантують, що техніка «оживе». У респектабельних майстернях майже те ж саме. Якщо пощастить, після недешевого ремонту — від 200 тисяч рублів і вище — зможете користуватися своєю «розумною» машиною. Але нерідко замовнику доводиться возити устаткування від одного фахівця до іншого, шукати запчастини по рекламці. А їх вартість у різних продавців відрізняється в рази. Буває навіть так: за ремонт сплачено, комп'ютер так і не працює, а вам... ніхто нічого не винен. Майстри розводять руками: зробили все, що могли.

Якщо з ремонтом автомобілів, телевізорів і холодильників все ясно, критеріїв ремонту оргтехніки, схоже, не існує. У яких, наприклад, випадках комплектуючі треба міняти, а в яких пробувати відновлювати? Ціни беруться із стелі. Ніде не написано, скільки комп'ютер повинен прослужити після втручання майстра. І хто взагалі ці майстри? Фахівців такого профілю не готують в жодному навчальному закладі країни. Комп'ютерну техніку ремонтують всі підряд — від випускників ПТУ до людей з вченим ступенем. Ніхто не цікавиться кваліфікацією цих умільців, знаннями, якістю роботи.

Погляд зсередини

Леонід Смирнов, інженер–технолог за освітою, ремонтує комп'ютери 10 років. Порівнювати лагодження авто і оргтехніки вважає некоректним. Мовляв, в першому випадку можна провести діагностику, в другому — майстри чаклують на дотик. Адже жоден з них не знає пристрою комп'ютерних мікросхем — зарубіжні виробники тримають їх у секреті. Все залежить від досвіду і інтуїції фахівця. Ні освіта, ні чіткий регламент тут ні при чому.

Не додала оптимізму і бесіда з Єгором, продавцом–консультантом спеціалізованого салону комп'ютерної техніки. Усміхнена молода людина у чудово зшитому костюмі твердо упевнена: якщо ноутбук не на гарантії, при будь-якій серйозній поломці доречніше нести його на звалище, ніж намагатися лагодити. Натомість, природно, купувати новий.

Легко сказати... Більшість виробників, які постачають оргтехніку на білоруський ринок, дають на неї гарантію всього рік. Лише найреспектабельніші — удвічі більше. А вже три роки гарантії — і зовсім окремий випадок. При цьому ціни на нові ноутбуки — від 3,5 до 6 мільйонів рублів. Оформиш в кредит — додадуться ще і відсотки.

Проте Єгор категоричний. Моделі ноутбуків змінюються щороку, колишні знімаються з виробництва. Одночасно фірми перестають випускати і комплектуючі, «начинку» до застарілого устаткування. А нові деталі до колишніх моделей, на жаль, не підходять: істотно вдосконалені, працюють за іншим принципом. Ось і сформувався «чорний» ринок запчастин для техніки минулих років — без гарантій, з довільними, стихійними цінами...

Маркетинговий трюк

Тотальна комп'ютеризація вимагає все великих потужностей: інтернет став швидкісним, удосконалюються мультимедійні технології. Найбільше прогрес тисне на любителів комп'ютерних ігор. Багато хто з них в поведінці розробників убачає мало не змову: кожна нова «стрілялка» призначається для устаткування наступного покоління, з вищою продуктивністю відеокарти і процесора. Купиш ноутбук, а через месяц–другой він вже застарілий. Але є в ситуації і плюс. З кожною новою розробкою істотно підвищується якість комп'ютерних ігор. До того ж ніхто силою не змушує гнатися за модою.

Разом з тим нинішня оргтехніка в порівнянні з моделями минулих років явно крихкіша. Колишня, з міцним корпусом, роз'ємними з'єднаннями, покритими товстим шаром дорогоцінних металів, була розрахована на десяток років. Сьогоднішня — на рік-два. Тому частіше ламається. Відтак не дивно, що ремонт компьютеров Севастополь це, Мінськ, чи Петербург стає дедалі затребуванішою послугою.

З дзвіниці експерта

Голова Могильовської міської організації захисту споживачів Василь Черний з доказами комп'ютерників не згоден. Він переконаний: техніку можна і потрібно лагодити. Але беруться за складну справу непрофесіонали, тому так багато скарг. Яскравий приклад. Лагодив могильовський бізнесмен праски, тепер узявся за комп'ютери. І не один вже спалив паяльником. Вся біда в тому, що довести некомпетентність майстра важко: на всю країну одиниці хороших експертів. І самі захисники споживачів не розбираються у «розумних» машинах. Уклали договір з комп'ютерною фірмою, вірять думці її працівників на слово.

Є, виявляється, і нормативна база з ремонту комп'ютерів. А кожна майстерня повинна пройти сертифікацію.

Для цього потрібен певний набір устаткування. Але придбали його одиниці — тепер перед приходом перевіряючих дають колегам напрокат. Інспектора за поріг — в майстерні залишаються стілець, стіл та паяльник...

Помічені в Могильові і відверто непорядні майстри. Ремонтуючи одне, знімають з комп'ютера інше. Крадуть пам'ять, модулі і навіть... вінчестери. Або міняють на браковані, неробочі. Ризику практично ніякого. Помітить користувач непорядок — відмовка проста: забув встановити або переплутав. На жаль, багато хто не помічає. У такому разі виходить: чим більше ремонтів, тим техніка «мертвіша».

Є і фахівці, які, точно знаючи, що апарат своє відпрацював, «підсаджують» клієнта на ремонт. Рекомендують змінювати все новіші вузли і деталі, витягають сотні у.о., перш ніж той віднесе комп'ютер на звалище.

Поширений прийом — не брати гроші ні за що: протер деталь або підкрутив гвинтик. Грішать цим і у великих фірмах. Встановлюють межу, нижче за яку узяти із замовника вважається непристойним. Наприклад, 120 тисяч рублів.

Клієнт завжди правий

Могильовчанин Вадим Лук'янов тринадцятий рік користується комп'ютером, і міняв їх вже не раз. За його спостереженнями, працівники салонів, продаючи деякі марки комп'ютерів, не попереджають, що ця техніка не підлягає ремонту. Покупець, спокусившись дешевизною, не підозрює, що запчастини на інші моделі навіть по гарантії вдень з вогнем не знайдеш.

— Навчальні заклади сьогодні готують програмістів, але не фахівців з ремонту комп'ютерів, — підтвердив перший заступник начальника управління утворення Могильовського облвиконкому Володимир Рижков. — При нинішній ситуації це досить проблематично. Як виглядатиме навчальна програма, в якій більше питань, ніж відповідей: що не деталь — то таємниця фірми–виробника? Єдиний вихід — навчитися робити комп'ютери у своїй країні. Тоді і готувати специалістів–ремонтників стане можливим.

На главную