IT-клуб: техновости
Новости: Компьютеры, интернет, технологии, мобильные

«Цифровий Перл-Харбор це лише питання часу»

13.03.2012

«Цифровий Перл-Харбор це лише питання часу»

Продовжуйте чекати. Міністр оборони США Леон Панетта зробив жорстке попередження:
«Ми можемо зіткнутися з кібер атакою, еквівалентною Перл-Харбор(у)". Такі панічні прогнози були чутні впродовж останніх двох десятиліть, і деякі панікери навіть підвищили ставки, піднявши тривогу з приводу кібер 9/11. У своїй книзі «Кібер війни», написаній у 2010, колишній король Білого дому по боротьбі з тероризмом Річард Кларк описує такі бачення як: відключення енергії у всій країні, падіння літаків, схід з рейок потягів, пожежі на нафтопереробних заводах, вибухи трубопроводів, переміщення отруйних хмар газу, сходження супутників з орбіти - події, на тлі яких атаки 2001 року померкнули б.

Але в практиці є менш несамовитий приклад. Генерал Кейт Олександер, глава Кібер команди США (створена у 2010 році і може похвалитися бюджетом більш $ 3 млрд.), поділився своїми гіршими побоюваннями в квітні 2011 в Університеті Род-Айленд: "Що мене турбує, так це руйнівні атаки ", сказав Олександер, ті, які насуваються ". Він потім пригадав аварію на Саяно-Шушенській ГЕС в Росії, щоб підкреслити види пошкоджень, які можуть викликати кібер атаки. Незабаром після півночі 17 серпня 2009 року, 900-тонна турбіна була зірвана з свого місця так званим «гідравлічним ударом», різким підняттям тиску води, що потім викликало вибух трансформатора. Незвичайно високі вібрації турбіни знесли болти, які кріпили її кришку, а датчик не зміг виявити несправність. Сімдесят п'ять чоловік загинули в результаті аварії, ціна на енергоносії в Росії піднялася, а відновлення може обійтися в 1,3 млрд. доларів.

Не повезло росіянам. Але, що глава Cyber команди не сказав: нещаслива турбіна була не виправлена протягом певного часу, а керівництво заводу було обізнане своєю відсталістю. Крім того, ключовою подією, яка зрештою викликала катастрофу, найшвидше була пожежа на електростанції Братськ, розташованій в 500 милях. Оскільки енергопостачання з Братська зменшилося, начальство віддалено збільшило навантаження на Саяно-Шушенську ГЕС. Раптовий сплеск енергії перенавантажував турбіну, яка через два місяці повинна була «відсвяткувати» 30-річчя своєї роботи, що і привело до катастрофи.

В усякому разі, інцидент на Саяно-Шушенській підкреслює, як складно створити руйнівну атаку. Аварія на ГЕС була нещасним випадком, який відбувся в кінці складного і унікального ланцюга подій і збігів. Передбачати такі слабкі місця наперед надзвичайно важко навіть для внутрішніх співробітників, а створення аналогічних збігів з кіберпростору буде, м'яко кажучи, складним завданням для сторонніх. Якщо це найжорсткіший інцидент, який може собі уявити Cyber Command, то можливо, прийшов час для всіх зробити глибокий вдих.

На главную