IT-клуб: техновости
Новости: Компьютеры, интернет, технологии, мобильные

Кіберзброя може завдати величезного побічного збитку

01.12.2011

Кіберзброя може завдати величезного побічного збитку

Дуже маловірогідно. Коли з'явилася новина про Stuxnet, Нью-Йорк Таймс повідомила, що самим вражаючим аспектом нової зброї був "побічний збиток", який він наніс. Шкідлива програма "бризнула на тисячі комп'ютерних систем по всьому світу, і велика частина її дії відобразилася в цих системах, а не там, де було спочатку заплановано - на іранському устаткуванні" заявила Times. Такі вислови підсилили думку про те, що комп'ютерні віруси схожі на дуже заразливі біологічні віруси, які одного разу вирвавшись на свободу, вражатимуть всі уразливі системи, а не тільки свої намічені цілі.

Але ця метафора є глибоко помилковою. Разом з тим, що руйнівний потенціал cyber зброї росте, вірогідність того, що воно може заподіювати пошкодження багатьом системам скорочується. Stuxnet же заразив більш ніж 100,000 комп'ютерів - в основному в Ірані, Індонезії та Індії, але також в Європі і Сполучених Штатах. Але він був настільки специфічно запрограмований, що насправді він не пошкодив ці комп'ютери, постраждали тільки іранські центрифуги в Натанзі.

Агресивна інфекційна стратегія черв'яка була розроблена так, щоб максимально ймовірно досягти наміченої мети. Оскільки кінцева мета не була мережею, «всі функції, необхідні для саботажу системи, були вбудовані безпосередньо у виконавця Stuxnet", прокоментувала у своєму аналізі компанія Симантек – фахівець з безпеки ПЗ. Отже Stuxnet "бризкав" вздовж і поперек, але він виконував своє руйнівне завдання тільки там, де повинен був за планом.

Побічна інфекція не обов'язково означає побічний збиток. Складна шкідлива програма може агресивно заразити багато систем, але якщо є намічена мета, інфекція, швидше за все, має чітке завантаження, яке буде нешкідливе для більшості комп'ютерів. У контексті складнішої кібер зброї образ випадкового побічного збитку не має сенсу. Побічні віруси більше схожі на вірус грипу, який заражає хворобою тільки одну сім'ю.

На главную